WYKUS 2014 – uroczystości upamiętniające działalność żołnierzy

Wykus 2014Z roku na rok podczas corocznych uroczystości partyzanckich jest coraz mniej świadków tamtych wydarzeń, coraz mniej żołnierzy i partyzantów, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski, o swoją i naszą wolność. Tym bardziej winniśmy pielęgnować pamięć o nich i tę historię przekazywać kolejnym pokoleniom.

W tym roku zabrakło jednego z najbardziej zaangażowanych w coroczną “lekcję historii”, pomysłodawców i inicjatorów ufundowania odsłoniętej 15 września 1957 r. kapliczki Matki Boskiej Bolesnej na Wykusie – pierwszego w Polsce pomnika upamiętniającego poległych w walce o Ojczyznę żołnierzy Armii Krajowej Zdzisława Rachtana “Halnego”, Honorowego Obywatela Wąchocka, który zmarł 26 stycznia tego roku. Był on również jednym z założycieli i głównych działaczy ogólnopolskiego, niezależnego kombatanckiego Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej “Ponury”-“Nurt”, które zajmuje się organizacją corocznych uroczystości na Wykusie upamiętniających żołnierzy i tamte wydarzenia.

Wykus 2014

Centralnym punktem uroczystości była msza święta za poległych w obronie ojczyzny. Po mszy odbyło się ślubowanie studentów Wyższej Szkoły Handlowej wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wręczane były również odznaczenia policjantom, którzy wykazali się szczególnym zaangażowaniem i bohaterstwem. Złożone zostały kwiaty pod kapliczką Matki Boskiej Bolesnej.

W uroczystościach brali udział kombatanci i ich rodziny z całej Polski, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, harcerze, poczty sztandarowe, uczniowie szkół z miasta i gminy Wąchock.

źródło: www.wachock.pl

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii JS 2013 i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.