70. rocznica śmierci Jana Piwnika „Ponurego”

70. rocznicy śmierci Jana Piwnika „Ponurego”Strzelcy i uczniowie PG nr 4 w na sesji popularno-naukowej w II LO im. J. Chreptowicza 16 czerwca, z okazji uczczenia 70. rocznicy śmierci bohatera Jana Piwnika „Ponurego” odbyła się w Liceum Ogólnokształcącym Nr II, którego był absolwentem, sesja popularnonaukowa. Na sesji obecni byli zaproszeni goście, m. in. posłowie Zbigniew Pacelt i Jarosław Rusiecki, wicestarosta Eligiusz Mich, prezes Towarzystwa Absolwentów Jolanta Fornalska, generał Jerzy Słowiński i gen. Andrzej Pietrzyk, prezes zarządu okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK Zbigniew Mielczarek, wójt gminy Waśniów Krzysztof Gajewski, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego Włodzimierz Szczałuba, zastępca dowódcy JS 2013 starszy inspektor Związku Strzeleckiego Dariusz Kaszuba wraz ze strzelcami i uczniami z PG Nr 4 im. Orląt Lwowskich, dyrektor ZS im. Jana Piwnika Ponurego w Mominie Barbara Poreckowska oraz ksiądz Krzysztof Rusiecki i ksiądz Jan Sarwa.
Na uroczystość przybył również siostrzeniec płka Ponurego, Mieczysław Sokołowski. Uroczysty charakter tegorocznej sesji popularnonaukowej nadały wprowadzone przez D. Kaszubę i ucznia szkoły, sekc. ZS M. Senderka, sztandary ostrowieckiego Koła Światowego Związku Żołnierzy AK, II LO oraz Jednostki Strzeleckiej 2013 im. J. Piwnika „Ponurego”, wystawione przez uczniów „Chreptowicza” i Strzelców JS 2013.
Pierwszą prelekcję „Jan Piwnik a gimnazjum męskie im. J. Chreptowicza” wygłosił Marek Wójcicki z Muzeum Historyczno-Archeologicznego, który podczas multimedialnego wykładu przybliżył szkolne lata płk. Ponurego, nawiązał do początków i tradycji szkoły – wówczas męskiego gimnazjum, zaakcentował znaczenie dewizy towarzyszącej „chreptusowej” społeczności – Szanuj honor własny, ojczyzny i szkoły (obecnie to hasło widnieje w głównym holu LO Nr II jako motto szkoły).
Podczas sesji zaprezentowano film dokumentalny „ Aż po kres życia…” w reżyserii Michała Tamiołło. Dorastanie i kształtowanie postawy życiowej J. Piwnika pokazano na tle nauki w Gimnazjum i Liceum im. J. Chreptowicza, lat służby w wojsku, w policji, czasu kampanii wrześniowej 1939 roku, obrony Francji, pobytu w Anglii i działalności konspiracyjnej w kraju jako tzw. Cichociemnego. Podczas filmu można było posłuchać wspomnień żyjących żołnierzy (np. Lucjana Krogulca ps. Lutek, Henryka Fąfary ps. Sokolik, L. Zahorskiego ps. Leszek Biały), którzy o płk. Ponurym mówili jak o człowieku, który na zawsze powinien pozostać w pamięci Polaków. Podkomendni mówili o nim: surowy, sprawiedliwy, wymagający, stawiali go za wzór żołnierza. Patrzyliśmy na niego jak na cara, jak na kogoś z wyżyn – mówił o nim jeden z cichociemnych.
Koledzy twierdzą też, że przed śmiercią wyszeptał takie słowa: Powiedz żonie i rodzicom, że ich bardzo kochałem, i że umieram jako Polak… I pozdrówcie Góry Świętokrzyskie…
Na zakończenie uroczystości upamiętniających sylwetkę wybitnego absolwenta złożono wieńce i zapalono znicze przy szkolnej tablicy poświęconej J. Piwnikowi. W ceremonii udział wzięli członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK, prelegenci, młodzież PG nr 4 i Strzelcy JS 2013, którzy wystawili wartę honorową. Po tej części uroczystości wszyscy pozostali jeszcze uczestnicy przeszli pod tablicę przy bramie szkoły, upamiętniającej partyzantów poległych w akcji „Amor”. Po złożeniu tam kwiatów i zapaleniu zniczy, w asyście trzech pocztów i strzeleckiej warty, zakończono rocznicowe uroczystości. Szkoda, że tak nielicznie uczestniczyli w nich uczniowie szkoły, dla których sesję i rocznicowe obchody zorganizowano…

Ten wpis został opublikowany w kategorii JS 2013 i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.