Sztafeta Rowerowa „Ogień Niepodległości” dotarła do Ostrowca

Sztafeta Rowerowa "Ogień Niepodległości" dotarła do OstrowcaPodczas mszy w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, grupa harcerzy z hufca Zgierz przekazała ostrowczanom Ogień Niepodległości, przywieziony z polskiego cmentarza wojskowego w Kostiuchnówce na Ukrainie.

Ostrowiec jest jedynym miastem w województwie świętokrzyskim, które już po raz kolejny znalazło się na trasie Sztafety Rowerowej „Ogień Niepodległości”. Wszystko za sprawą współpracy zgierskich harcerzy z Jednostką Strzelecką 2013. Delegacja z powiatu ostrowieckiego, jak co roku wzięła udział w uroczystościach zapalenia Ognia Niepodległości na polskim cmentarzu legionistów w Kostiuchnówce. To właśnie na polach w okolicy tej miejscowości, w 1916 roku rozegrała się jedna z najkrwawszych Legionów Polskich, w której poległo lub zostało rannych około 2 tysięcy żołnierzy.

Ślady wojennych działań zachowały się tam do dziś, podobnie jak groby walczących Polaków. W tak zwanym Polskim Lasku w Kostiuchnówce znajduje się cmentarz, odrestaurowany i pielęgnowany przez harcerzy z hufca Zgierz.

Sztafetę rowerową Ogień Niepodległości, organizują od 17 lat. Płomień odpalany jest na początku listopada, na cmentarzu polskich legionistów, a później wieziony na rowerze przez 700 kilometrów i kilkanaście polskich miast, aż do Warszawy. Ogień przewożony jest w specjalnej lampie zamocowanej na bagażniku. Zapasowy znicz płonie w jednym z samochodów zabezpieczających. Podczas oficjalnych obchodów Święta Niepodległości, harcerze stawiają go na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Harcerzom od 10 lat towarzyszą na Ukrainie członkowie Jednostki Strzeleckiej 2013 z Ostrowca Świętokrzyskiego. W tym roku w składzie delegacji znaleźli się Ewa Bis, Dariusz Kaszuba, Tomasz Kwiatkowski, Tomasz Krzyczkowski, Jacek Pocheć i Piotr Wolski. W tym roku znów sztafeta, złożona z dwunastu osób, dowodzona przez komendantów Krzysztofa Kowalewskiego i Łukasz Oleskiego, zawitała do miasta. Ogień Niepodległości został dowieziony we wtorek, 7 listopada do kościoła Najświętszego Serca Jezusowego. Tam, podczas nabożeństwa płomień przekazano harcerzom między innymi z Ostrowca, Okoła w gminie Bałtów oraz Lipska, przedstawicielom samorządów oraz strażakom.

Ogień Niepodległości płonie już na pomniku upamiętniającym ofiary Zbrodni Katyńskiej na ulicy Sandomierskiej. W sobotę, 11 listopada, zostanie ustawiony przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego.

źródło: www.echodnia.eu

Ten wpis został opublikowany w kategorii administracja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.