Szkolenie z zakresu łączności

W marcu 2018 roku rozpoczął się Ogólnomiejski Kurs Krótkofalarski organizowany przez Polski Związek Krótkofalowców, Ostrowiecki Klub Krótkofalowców SP7POS. Kurs jest adresowany dla osób zainteresowanych techniką radiową. Zakończony będzie państwowym egzaminem na Świadectwo Operatora, które jest podstawą do wydania indywidualnego Pozwolenia Radiowego, dającego prawo do indywidualnej pracy w eterze.

Na szkoleniu z zakresu łączności nie mogło zabraknąć strzelców z Jednostki Strzeleckiej 2013, którzy z zainteresowaniem uczęszczają na cotygodniowe zajęcia oraz poszerzają zdobytą już wiedzę, aby już w maju br. przystąpić do egzaminu na Świadectwo Operatora.

Pierwsze spotkanie, które odbyło się 2 marca 2018 roku miało na celu przybliżenie tego, czym w zasadzie jest krótkofalarstwo oraz jakie uprawnienia daje amatorska licencja radiowa. Uczestnicy kursu mieli także możliwość poznania najpopularniejszych dziedzin krótkofalarstwa.

Kolejne zajęcia pozwoliły na zapoznanie się z podziałem pasm i ich krótką charakterystyką oraz rodzajami pozwoleń. Doświadczeni instruktorzy – krótkofalowcy z Ostrowca Świętokrzyskiego przedstawili również podstawowe procedury operatorskie.

W dniu 16 marca tematyka zajęć oscylowała wokół anten, zasad ich działania, budowy i charakterystyki.

Czwarte zajęcia z całego cyklu kursu krótkofalarskiego obejmowały schematy blokowe modelowych urządzeń radiowych. Jest to najbardziej techniczny aspekt egzaminu na świadectwo radiooperatora w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej. Uczestnicy kursu poznali także definicję radia, budowę i zasadę jego działania.

Kolejne spotkanie odbędzie się 6 kwietnia. Wtedy kursanci poznają nowe zagadnienia z zakresu łączności.

Ten wpis został opublikowany w kategorii JS 2013 i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.