Wyjazd krajoznawczy – jaskinie

Województwo świętokrzyskie jest jednym z najmniejszych w Polsce, jednak atrakcji w nim nie brakuje. Dzika natura połączona z pracą ludzkich rąk tworzą spójną całość. Przekonali się o tym strzelcy z JS 2013, którzy w dniu 2 kwietnia 2018 zwiedzili kilka atrakcji regionu świętokrzyskiego.
Pierwszym przystankiem całego planu wycieczki była Jaskinia Zbójecka w Łagowie, należąca do najdłuższych jaskiń w województwie. Swoją nazwę zawdzięcza postaci zbója Madeja, który według jednej ze świętokrzyskich legend miał zamieszkiwać jaskinię. Następnie strzelcy przemieścili się do miejscowości Piekoszów. Znajduje się tam gmach umocnionej rezydencji magnackiej wzniesionej w latach 1645-1650. Pałac został wybudowany na wzór Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, stanowi niemal idealną jego kopię. Kolejnym dość ciekawym miejscem była Góra Miedzianka i kryjące się w niej jaskinie. W kształcie Miedzianki można dopatrzeć się podobieństwa do tatrzańskiego Giewontu, dlatego też bywa żartobliwie nazywana jest „Giewontem Świętokrzyskim”. Ze szczytu Miedzianki można ujrzeć Chęciny wraz z zamkiem, Kamieniołom w Gałęzicach oraz liczne miejscowości wokół oraz panoramę na Góry Świętokrzyskie.
Poruszając się Świętokrzyskim Szlakiem Archeo-Geologicznym strzelcy dotarli do kolejnego punktu – Jaskini Piekło, zwanej też Piekłem pod Skibami. Nazwę „Piekło” okoliczna ludność nadała jaskini już w XVIII wieku. Według legendy, z jej czeluści miały wylatywać diabły, by zło na świecie czynić. Ostatnim przystankiem całodniowej wycieczki był Wykus stanowiący niejednokrotnie bazę polskich partyzantów, w tym Jana Piwnika „Ponurego” – patrona naszej jednostki. Mimo czasowych opadów śniegu i niekiedy porywającego wiatru, uczestnikom na długo pozostaną w pamięci zapierające dech w piersiach widoki oraz niezapomniana atmosfera.

Ten wpis został opublikowany w kategorii JS 2013 i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.