Od 2000 r. harcerze i strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2013 im. Jana Piwnika „Ponurego” przyjeżdżają na początku listopada do Kostiuchnówki, by na grobach polskich legionistów zapalić znicze. Zwyczaj ten jest kontynuacją przedwojennej tradycji sztafet biegnących z ogniem niepodległości z krakowskich Oleandrów do Kostiuchnówki. Po uroczystościach przeprowadzanych na terenach pobojowiska kostiuchnowskiego harcerze i strzelcy pobierają ogień i rozpoczynają sztafetę rowerową z Ogniem Niepodległości do Polski.
Po przejechaniu kilkuset kilometrów Ogień Niepodległości składany jest na grobach Nieznanego Żołnierza i pomnikach podczas uroczystości z okazji Święta Odzyskania Niepodległości 11 listopada w Warszawie, Lublinie, Krakowie, Częstochowie, Łodzi, Zgierzu, Jastkowie i Staszowie i innych miejscowościach, również w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Ogień Niepodległości do Ostrowca dotarł po raz dziesiąty. 11 listopada płomyk został ustawiony w kilku miejscach w Ostrowcu, w tym pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pod pomnikiem strzeleckim. W tym roku Ogień Niepodległości za pośrednictwem st. insp. ZS Dariusza Kaszuby oraz przekazany był do trzech ostrowieckich parafii: Parafii pw. Miłosierdzia Bożego, Parafii św. Jadwigi Królowej oraz Parafii św. Michała Archanioła.
Ogień to symbol ofiary tych, którzy walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny. Dlatego strzelcy nie zapomnieli również o dostarczeniu Ognia Niepodległości na Wykus i Jeleniec. Wykus niejednokrotnie stanowił bazę polskich partyzantów, w tym oddziału „Hubala”, „Ponurego” i „Nurta”, zaś Jeleniec jest miejscem upamiętniającym zwycięską bitwę stoczoną 1 kwietnia 1944 roku przez oddział AK pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego” z odziałem żandarmerii niemieckiej.
Ogień Niepodległości ma ochronić od zapomnienia pamięć o bohaterach i wydarzeniach, które wpłynęły na odzyskanie przez naród polski niezawisłego i wolnego państwa, ma również przypominać nam o poświęceniu wielu pokoleń Polaków, poświęceniu, dzięki któremu możemy żyć w wolnej niepodległej Polsce.