„Krajobraz z blizną” – wystawa w ostrowieckiej Galerii Fotografii

W miniony czwartek, 21 lutego 2019 roku, o godz. 18:00 w ostrowieckiej Galerii Fotografii odbyło się uroczyste zamknięcie prezentowanej od miesiąca wystawy „Krajobraz z blizną”. Jest to projekt, który z jednej strony odnosi się do pamięci polskich walk niepodległościowych z lat 1914 – 1918 I Kompanii Kadrowej i Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego na terenie województwa świętokrzyskiego, z drugiej zaś – do tradycji fotograficznych słynnej Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, która rozsławiła urodę i kulturową wyjątkowość ziemi świętokrzyskiej.
Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2013 w Ostrowcu Świętokrzyskim odpowiedzieli na zaproszenie swoją obecnością. W trakcie trwania wystawy głos zabrał starszy inspektor ZS Dariusz Kaszuba. Wspomniał o ponad 30 odznakach UMKS dla ostrowieckich strzelców zdobytych na szlaku I Kompanii Kadrowej. Przypomniał także o Sztafecie „Ogień Niepodległości” z Kostiuchnówki na Wołyniu.
Do realizacji “Krajobrazu z blizną” zgłosiło się pięcioro artystów fotografików: Małgorzata Sajkiewicz-Kręt, Stanisława Zacharko-Łagowska, Piotr Kaleta, Andrzej Łada i Krzysztof Zając. Oprócz ich znakomitych zdjęć, wystawa zawierała także wydruki ze szklanych negatywów z czasów I wojny światowej oraz z 1931 roku autorstwa Julii i Stanisława Masłowskich, właścicieli przedwojennego zakładu fotograficznego w Nowym Korczynie.
Nasz udział w tych wydarzeniach to pamięć i obowiązek o Tych, którzy wywalczyli Niepodległość.

Ten wpis został opublikowany w kategorii JS 2013 i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.