Ostrowczanie pamiętają o Żołnierzach Wyklętych!

To były czwarte obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, zorganizowane przez Stowarzyszenie Ostrowieckich Patriotów oraz Jednostkę Strzelecką 2013 Ostrowiec Świętokrzyski.

– Impulsem do organizacji takiego wydarzenia była chęć pokazania prawdy, która była zakłamywana przez laty i po części jest nadal poprzez organizację spotkań z historykami czy produkcję filmów „Tarzan Ułan z Zawichostu”. Dlaczego warto pamiętać o Wyklętych? Ponieważ nikt oprócz nas młodych się o nich nie upomni. Oni już zrobili swoje , walczyli o wolną niepodległą Polskę. Teraz my musimy o nich pamiętać i przypominać. Pierwszo marcowa projekcja filmu mimo znikomej reklamy w ostrowieckich mediach, przyciągnęła około 60 osób . Biorąc pod uwagę merytoryczną dyskusje po filmie uważam, że pokaz był udany – tłumaczy Paweł Jakubczyk ze Stowarzyszenie Ostrowieckich Patriotów.

Wydarzenie rozpoczęło się 1 marca od pokazu filmu „Więzy krwi” oraz spotkania z reżyserem Dariuszem Walusiakiem w Domu Parafialny Michael przy ul. Okólnej 19.

W sobotę 2 marca lV Marsz „Tropem Wilczym – 1963” wyruszył spod Kolegiaty Świętego Michała i ulicami naszego miasta dotarł na Rondo NSZ, gdzie zapalono znicze i złożono wieńce.

– Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny –pisał prezydent RP, Lech Kaczyński, uzasadniając projekt ustawy w sprawie ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Od tej pory tego dnia w całej Polsce organizowane są uroczystości upamiętniające tych niezłomnych wojowników o wolność przyszłych pokoleń.

źródło: naostro.info

Ten wpis został opublikowany w kategorii JS 2013 i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.