Szlakiem Legionów po raz dziesiąty – Jakubowice 6.10.2012

X Marsz Szlakiem LegionówNa początku I wojny światowej, w jesienne słotne dni, przez powiat opatowski i sąsiednie, prowadził szlak bojowy 1. pułku Legionów pod dowództwem komendanta Józefa Piłsudskiego. Dłużej, bo na tydzień, pułk zatrzymał się w południowych wioskach gminy Ożarów, a sztab kwaterował w budynku szkolnym w Jakubowicach. Nie było to zwykłe odpoczywanie i zbieranie sił do dalszej walki, lecz intensywne wypracowywanie dalszych koncepcji militarnych i politycznych przez Piłsudskiego. Najbardziej znaną decyzją jest wprowadzenie stopni wojskowych i mianowanie pierwszych oficerów legionowych w liczbie ok. 150. Na pamiątkę tamtych wydarzeń w tym roku odbył się kolejny, dziesiąty już, jubileuszowy Marsz Szlakiem Legionów kierowany przez Wiesława Chmielewskiego. Uczestniczyła w nim młodzież szkolna i strzelcy.

X Marsz Szlakiem LegionówZgodnie z planem Marsz przeprowadzony został na ustalonych trasach z punktami wyjściowymi w Drygulcu, Ożarowie, Ćmielowie i Słabuszewicach z metą w Jakubowicach. Trasy o długości ok. 13 km pokonywane były pieszo oddzielnie przez poszczególne drużyny pod nadzorem opiekunów. Punkty żywnościowe znajdowały się przy strażnicy OSP w Słabuszewicach, w Pielaszowie i w szkole w Wojciechowicach zabezpieczone przez samorządy gminne z Lipnika, Wilczyc i Wojciechowic. W Marszu uczestniczyły następujące drużyny:

Jednostka Strzelecka z Ożarowa – 10 osób
Jednostka Strzelecka z Ostrowca Św – 21
Jednostka Strzelecka z Sandomierza – 8
Jednostka Strzelecka z Lipska – 4
Jednostka Strzelecka z Opatowa – 4
Drużyna Harcerska „Szare Szeregi” z Ożarowa (ZSO) – 27
SKKT PTTK „Włóczykije” (ZSO) – 28
Zespół Szkół im Marii Skłodowskiej Curie w Ożarowie – 13
Zespół Szkół Publicznych nr 1 w Bidzinach – 18
Zespół Szkół w Wojciechowicach – 11
Zespół Szkół w Łukawie – 7
Zespół Szkół w Lipniku „Tuptusie” – 17
Zespół Szkół w Wilczycach „Szare Wilki” – 22
Szkoła Podstawowa w Janowicach – 33
Szkoła Podstawowa w Pisarach – 8
Szkoła Podstawowa w Lasocinie – 15
Młodziezowa Drużyna Pożarnicza w Prusach – 5
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Jakubowicach – 7

Łącznie w Marszu uczestniczyło 258 osób i 27 osób obsługi technicznej (transport, aprowizacja, radiofonizacja, orkiestra), czyli łącznie 285 osób.

X Marsz Szlakiem LegionówPrzybywające drużyny na metę Marszu do Jakubowic otrzymywały wyżywienie w postaci ugrillowanej kiełbasy przygotowanej przez OSP Jakubowice. Uroczyste zakończenie Marszu odbyło się przy Pomniku Legionowym w obecności gości honorowych: Starosty Opatowskiego Bogusława Włodarczyka, Burmistrza Ożarowa Marcina Majchera, Przewodniczącego Rady Gminy z Lipnika Stanisława Mazura, Kapelana gminnego strażaków ks. kan. Marka Łuszczyńskiego proboszcza z Przybysławic.

Były dwie główne nagrody Marszu, które na podstawie losowania wśród 27 dowódców i opiekunów drużyn otrzymali: Alina Gałek z ZS w Łukawie – popiersie Józefa Piłsudskiego oraz Mateusz Jarocha ze Strzelca Ożarów – statuetkę strażaka ratownika.

X Marsz Szlakiem LegionówDla drużyn które uczestniczyły ponad trzy razy w dotychczasowych Marszach wręczone zostały okolicznościowe grawertony z sylwetką komendanta Józefa Piłsudskiego. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy za udział. Nagrodzono także okolicznościowymi pucharami, najmłodszych i najstarszych uczestników Marszu. W grupie pierwszych znaleźli się: Kinga Wolska z Lipnika, Natalia Sałata z Janowic, Mateusz Mazurek z Lipnika. W grupie drugiej: Albert Kopeć ze Strzelca Sandomierz, Anna Wilczak z Ożarowa i Leszek Dąbrowski z Janowic. Wyróżnienie otrzymał także Łukasz Chmielewski z Jakubowic który uczestniczył we wszystkich Marszach zaczynając w wieku czterech lat.

Podziękowania otrzymały także osoby i instytucje, które wspierały organizację dotychczasowych Marszów. W grupie tej znaleźli się: Marcin Majcher, Adam Bodura, Józef Bulira, Strzelcy Adam Bidas i Dariusz Kaszuba, Marek Lis, kapelmistrz Jerzy Sternicki, ks. Marek Łuszczyński, gmina Wojciechowie, oddział gminny Związku OSP RP w Tarłowie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Ożarowie. Marsz zakończony został złożeniem wieńców przy Pomniku Legionowym.

Składamy podziękowanie uczestnikom, organizatorom i sponsorom Marszu

Wiesław Chmielewski

Ten wpis został opublikowany w kategorii JS 2013, JS 2041. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.