Budowa pomnika bitwy pod Rokitną

Kossak_RokitnaKomenda Główna Związku Strzeleckiego „Strzelec” Organizacji Społeczno-Wychowawczej zachęca do wsparcia budowy pomnika Bitwy pod Rokitną. Przewodniczącym Komitetu Budowy Pomnika jest Dowódca Jednostki Strzeleckiej nr 3003 st.insp. ZS Roman Chandoha.

13 czerwca 1915 r. miała miejsce jedna z najważniejszych bitew stoczonych przez polską kawalerię – szarża pod Rokitną. Została ona przeprowadzona przez II dywizjon kawalerii legionowej, sformowany z 2 i 3 szwadronu ułanów. Dowódcą dywizjonu był rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz. Pozycje austro-węgierskiej 42 dywizji piechoty były zagrożone natarciem rosyjskiej piechoty w rejonie wsi Rokitna. W celu przełamania pozycji rosyjskich na lewej flance, II dywizjon został skierowany do natarcia, celem wsparcia uderzenia piechoty na potrójną linię rosyjskich okopów.

Zbigniew_Dunin_WasowiczRotmistrz Dunin-Wąsowicz osobiście poprowadził swoich żołnierzy do walki. Po przekroczeniu rzeki Rokitnianki pozostawił 3 szwadron w odwodzie i na czele 2 ruszył do ataku. W huraganowym ogniu rosyjskich karabinów maszynowych i artylerii udało się przełamać 3 linie rosyjskich okopów. Ze względu na złą koordynację jazdy z piechotą nie udało się jednak odpowiednio wykorzystać tego przełamującego natarcia. Pomimo to, w nocy po szarży Rosjanie opuścili pozycję i wycofali się do Besarabii. Z wysłanych do szarży 70 ułanów zginęło 17, w tym dowódca, a 23 zostało rannych. Poległych ułanów pochowano na cmentarzu w Rarańczy a w 1923 ich szczątki zostały ponownie złożone na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Na cześć starcia ustanowiono w 1917 r. Krzyż Rokitniański, wytłoczony w ilości 63 sztuk dla uczestników szarży bądź ich rodzin. Szarża pod Rokitną stała się ważnym symbolem kawalerii i tradycji oręża polskiego.

Komitet Budowy Pomnika pod Rokitną
KOMUNIKAT NR 1
• Zawiązuje się Komitet Budowy Pomnika pod Rokitną.
• Celem Komitetu jest zbudowanie pomnika bitwy pod Rokitną na polu bitwy w miejscowości Rokitna obwodu czerniowieckiego na Ukrainie. Pomnik będzie odsłonięty w 100 rocznicę bitwy dnia 13 czerwca 2015 roku.
• Skład Komitetu:
Dowódca Jednostki Strzeleckiej nr 3003 st.insp. ZS Roman Chandoha – przewodniczący
Druż. ZS Paulina Młodzik – zastępca
Dr Jerzy Bukowski
Piotr W. Jakubiak
• Siedzibą Komitetu jest Trzebnica, ul. Wojska Polskiego 20, 55-100 Trzebnica,
tel. 071 312 19 02, e-mail: trzebnica-js3003@wp.pl
• Wpłat na budowę pomnika można dokonywać na konto ZW. STRZEL. STRZELEC – OSW w Banku Spółdzielczym w Trzebnicy
69 9591 0004 2001 0000 5119 0001 z dopiskiem Budowa Pomnika w Rokitnej.
Wpłaty z zagranicy: Bank BPS S.A. kod SWIFT: POLUPLPR plus nr konta. Beneficiary: ZW. STRZEL. STRZELEC- OSW, ul. Wojska Polskiego 20, 55-100 TRZEBNICA , WROCŁAW, POLAND

Obrazy pochodzą z serwisu commons.wikimedia.com

Wojciech Kossak – http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Kossak_W/Images/Rokitna.jpg

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zbigniew_Dunin_Wasowicz.jpg

źródło: KG

Ten wpis został opublikowany w kategorii administracja i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.