Ostrowieccy Strzelcy na trasie Marszu Szlakiem I Kompani Kadrowej

Kilkunastoosobowa grupa ostrowieckich Strzelców uczestniczy w tegorocznym Marszu Szlakiem I Kompani Kadrowej. Uczestników „Kadrówki”, w sumie ponad 350 osób, pożegnał uroczyście na krakowskich Oleandrach prezydent Andrzej Duda.

„Kadrówka” przemierzy ponad 120 kilometrową trasę pochodu żołnierzy Józefa Piłsudskiego z Krakowa do Kielc. Hasłem tegorocznego, 53. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej jest: „Bez 6 sierpnia 1914 roku, nie byłoby 11 listopada 1918 roku”. Żegnając uczestników marszu prezydent Andrzej Duda podkreślił, że wymarsz I Kadrowej był symbolicznym momentem odrodzenia się Wojska Polskiego. – Ostrowieccy Strzelcy uczestniczą w „Kadrówce” od 1992 roku, ale i w Marszach przed wojną brali udział mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego – mówi Dariusz Kaszuba, starszy inspektor Związku Strzeleckiego, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego numer I imienia Stanisława Staszica w Ostrowcu, który uczestniczył w 22 marszach „Kadrówki”.

– I ten udział w przedwojennych marszach był bardzo aktywny, bo chce przypomnieć, że w latach 1938 i 1939 drużyny ostrowieckie zajmowały pierwsze i drugie miejsce. My w 2007 roku nawiązaliśmy to tej chlubnej tradycji i 2007 roku drużyna z Ostrowca zdobyła Puchar patronki Marszu Karoliny Kaczorowskiej. „Kadrówka” to jest niezwykłe patriotyczne przedsięwzięcie, czasem nazywane patriotyczną pielgrzymką, co jest zresztą uzasadnione, bo my też na tresie uczestniczymy w nabożeństwach, śpiewamy pieśni. Jest to impreza o niezwykle dużym potencjale patriotycznym. Jak co roku maszerują Drużyny Strzeleckie oraz cywile z całego kraju. Strzelcy zobowiązani są do przestrzegania pewnych zasad mundurowych, a cywile mogą iść w normalnych, lekkich ubraniach. W tym roku trasa marszu jest nieco zmodyfikowana, nie ma, tak jak to bywało wcześniej dwudniowego biwaku nad Nidą. Skład naszej ostrowieckiej grupy jest płynny, bo niektórzy dojeżdżają, odjeżdżają, ze względu na pracę czy inne obowiązki. W marszu uczestniczy co roku podobna grupa ludzi z całego kraju, w różnym wieku, sa nawet dzieci sześcio-, ośmioletnie, które idą razem z rodzicami. Niestety wielu starszych uczestników Kadrówki już nie ma wśród nas. Dlatego przy pomniku w Michałowicach, tam gdzie była granica zaborów i gdzie I Kadrowa obaliła szlaban graniczny, stoi głaz, na którym co roku przybywa tabliczek, na pamiątkę tych, którzy chodzili na kadrówkę. W niedzielę, 12 sierpnia uczestnicy Kadrówki dotrą do Kielc. Tam, na placu Wolności przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego o godzinie 15, odbędą się uroczystości 104. rocznicy wejścia Kadrówki do Kielc.

źródło: www.echodnia.eu

Ten wpis został opublikowany w kategorii JS 2013 i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.