Ogień Niepodległości z Wołynia dotarł do Kielc

W środę, 10 listopada, w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach odbyło się przekazanie Ognia Niepodległości marszałkowi Andrzejowi Bętkowskiemu i członkowi Zarządu Województwa Markowi Jońcy przez przedstawiciela Jednostki Strzeleckiej 2013 w Ostrowcu Świętokrzyskim st. insp. ZS Dariusza Kaszubę oraz radnego Powiatu Ostrowieckiego Pawła Walesica. Przywieziony z polskiego cmentarza wojskowego w Kostiuchnówce na Ukrainie ogień swoim blaskiem przypomina w dniu Narodowego Święta Niepodległości o ofiarach, poniesionych w walce o wolność Polski.

Światło Niepodległości do Polski przywieźli harcerze z ZHP w Zgierzu z Kostiuchnówki w okręgu wołyńskim na Ukrainie. To historyczne miejsce, gdzie od 4 do 6 lipca 1916 roku miała miejsce krwawa bitwa legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po raz pierwszy stanęły wówczas obok siebie do walki wszystkie trzy brygady Legionów.

Sztafeta Rowerowa po Ogień Niepodległości to inicjatywa, podjęta przez zgierskich harcerzy w roku 2000. Podczas odbudowy cmentarzy legionistów Józefa Piłsudskiego na Ukrainie, młodzież dowiedziała się o tym, że przed wojną ich rówieśnicy biegli do Kostiuchnówki z Krakowskich Oleandrów, miejsca wymarszu I Kompanii Kadrowej. Na cmentarzu legionowym w Polskim Lasku (Kostiuchnówka) zapalali ogień i nieśli go do Krakowa. Harcerze z Hufca ZHP Zgierz uznali, że inicjatywa okresu międzywojennego jest godna kontynuowania. Wtedy to zapadło postanowienie, by sztafetą rowerową przywozić Ogień Niepodległości na obchody Święta 11 Listopada do Warszawy, do Grobu Nieznanego Żołnierza. Przez kolejne lata trwania sztafety, do zgierskich harcerzy dołączali harcerze, strzelcy i młodzież z innych miast polskich.

Na trasie przejazdu sztafety uczniowie i władze samorządowe zaczęli odbierać od harcerzy Ogień, by zapłonął na uroczystościach w ich miastach.

W 2008 roku, po raz pierwszy w sztafecie uczestniczyli ostrowieccy strzelcy Jednostki Strzeleckiej 2013 Związku Strzeleckiego, Organizacji Społeczno-Wychowawczej – st. insp. ZS Dariusz Kaszuba oraz insp. ZS Wojciech Lesiak, którzy po raz pierwszy przekazali Ogień Niepodległości ostrowieckim władzom samorządowym, a także strzelcom i strażakom z Lipska, Sienna, Tarłowa, Opatowa i Sandomierza.

W tym roku tradycja jest kontynuowana. W środę, 10 listopada, w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, Ogień Niepodległości z tegorocznej, XX sztafety odebrali marszałek Andrzej Bętkowski i członek Zarządu Województwa Marek Jońca.

Jak poinformował podczas uroczystości marszałek Andrzej Bętkowski, zostanie on umieszczony 11 listopada, podczas wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości, pod kieleckim pomnikiem ojca naszej niepodległości marszałka Józefa Piłsudskiego.

– Cieszę się, że dzięki organizatorom sztafety związanej z Ogniem Niepodległości ten ogień trafia do Kielc z Kostiuchnówki, gdzie oddziały legionowe dzielnie wspierały się w ogniu walki i wspólnie złożyły ofiarę krwi. Podkreślam: do Kielc – miasta Legionów. To bardzo symboliczna paralela – powiedział Andrzej Bętkowski. – Bo przecież możemy się szczycić faktem, że kiedy I Brygada przekroczyła kordon i poprzez Wodzisław, Jędrzejów i Chęciny dotarła do Kielc, pierwsza stolica wolnej Polski zaistniała na krótki czas właśnie tu – dodał marszałek.

źródło: www.swietokrzyskie.pro

Ten wpis został opublikowany w kategorii JS 2013 i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.