1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Ponieważ żyli prawem wilka

Historia o nich głucho milczy

Pozostał po nich w białym śniegu

Żółtawy mocz i ślad ich wilczy.

Te cztery wersy otwierające wiersz Zbigniewa Herberta zatytułowany „Wilki” utraciły już na szczęście swoją aktualność. O Żołnierzach Wyklętych można dziś mówić publicznie i z dumą. Powstają na ich temat prace naukowe, reportaże, filmy fabularne, organizowane są okolicznościowe wydarzenia. Dziś, 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, a już w najbliższą niedzielę, 6 marca zapraszamy do udziału w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym, który odbędzie się na terenie Leśniczówki Zwierzyniec w okolicy Ośrodka Rekreacyjno-Wypoczynkowego Gutwin w Ostrowcu Świętokrzyskim. Biegacze uczczą pamięć o działających w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego żołnierzach, którzy pozostali wierni złożonej przysiędze i byli bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną.

Po więcej informacji na temat Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostrowcu Świętokrzyskim odsyłamy do poprzednich naszych artykułów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii JS 2013 i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.