2 maja – Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

2 maja w Polsce obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Jest to polskie święto, które zostało ustanowione przez Sejm na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 roku. Dzień ten został ustanowiony w celu szerzenia szacunku do Naszych Barw Narodowych oraz Narodowej Tożsamości. Tego dnia w wielu Polaków wywiesza, dumnie powiewające na wietrze, flagi w Barwach Narodowych. Wywieszając flagę pamiętajmy jednak o podstawowych zasadach związanych z eksponowaniem flagi państwowej:

  • flagę należy zabezpieczyć przed upadkiem na ziemię;
  • flaga nie powinna dotykać podłoża ani być zamoczona w wodzie;
  • wywieszana flaga powinna być czysta i wyprasowana;
  • flaga, która uległa zniszczeniu, powinna być usunięta w sposób godny (nie należy wyrzucać jej na śmietnik).

W tym dniu obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą będący polskim świętem obchodzonym od 2002 roku, które zostało ustanowione przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej jako dowód uznania i wdzięczności wobec Polonii i Polaków za granicą, za wkład, który wnieśli do odzyskania przez naszą Ojczyznę Niepodległości, a także za wierność i przywiązanie do Polski i polskości. Pamiętajmy o naszych Rodakach, którzy z różnych powodów żyją poza granicami naszej Ojczyzny. Jeśli masz taką możliwość, zachęcamy do wywieszenia flagi w Barwach Narodowych. Pokażmy nasze przywiązanie do Ojczyzny oraz dumę z tego, że jesteśmy Polakami i cieszmy się Wolnością, o którą przez wiele lat walczyli nasi przodkowie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii JS 2013 i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.